Caramel
Super Aromas | Food flavours
Roasted caramel, sweet and chewy. A warm fragrance
Average dosage: 0,5 - 3 g/kg
Solubility in water: Yes
Carrier: Glycol
TPD: Yes
Capacities: 10 ml, 100 ml
Packaging material: PET, HDPE
Cap: childproof, tamperproof, induction sealing
- Watch the product:
- Add feedback:
- Manufacturer: Sobucky
-
Availability:
Exists
-
- Net Price: €1.75 €2.15
- pcs

Larger capacities for business wholesale customers are available on the B2B platform, link: b2b.sobucky.com
Super Aromas | Categories: beverages, dairy, sweets, confectionery, bakery
Production application: jams, candies, jellies, ice cream, creams, beverages witu coffee, sweets, nutrition and functional food, pharmacy and suplements
Table enclose suggested dosage:
| Creams and fillings | 0,7 – 1,8 g/kg |
| Liqueurs | 0,2 – 1,3 g/kg |
| Ice cream | 0,6 - 1,9 g/kg |
| Cookies | 2,5 – 3,9 g/kg |
| Jams | 0,6 – 1,1 g/kg |
| Drinkable yogurt | 0,5 – 2,0 g/kg |
| Candies | 1,2 – 3,0 g/kg |
| Tea | 50 – 95 g/kg |
Additional information: Given dosage is suggested only, therefore it does not release the manufacturer from performing technological tests
| Ingredients: | E1520 Glycol |
| Solubility in water: | Yes |
| Thermostability: | Yes |
| Allergens: | No |
Ask a question about the product. Our team will be happy to provide a detailed answer to your inquiry.
Polish