Shortbread cookie
Super Aromas | Food flavours
A shortbread, soft cookie with a buttery aftertaste
Average dosage: 0,5 - 3,3 g/kg
Solubility in water: Yes
Carrier: Glycol, ethanol
TPD: No
* Please see MSDS attached for more information
Capacities: 10 ml, 100 ml
Packaging material: PET, HDPE
Cap: childproof, tamperproof, induction sealing
- Watch the product:
- Add feedback:
- Manufacturer: Sobucky
-
Availability:
Exists
-
- Net Price: €1.75 €2.15
- pcs

Larger capacities for business wholesale customers are available on the B2B platform, link: b2b.sobucky.com
Super Aromas | Categories: beverages, dairy, sweets, confectionery, bakery
Production application: jams, candies, jellies, ice cream, creams, beverages with coffee, sweets, nutrition, and functional food, pharmacy and supplements
Table enclose suggested dosage:
| Cream fillings | 1,0 - 3,0 g/kg |
| Cakes | 2,5 - 3,5 g/kg |
| Ice cream | 0,8 - 2,0 g/kg |
| Fillings | 0,7 - 1,5 g/kg |
Additional information: Given dosage is suggested only, therefore it does not release the manufacturer from performing technological tests
MSDS
| Ingredients: | E1520 Glycol, Ethanol |
| Solubility in water: | Yes |
| Thermostability: | No |
| Allergens: | No |
Ask a question about the product. Our team will be happy to provide a detailed answer to your inquiry.
Polish