Natural Mango
Super Aromas | Food flavours
Natural mango flavor captures the essence of ripe mangoes, delivering a tropical sweetness that is both luscious and refreshing. NATURAL FLAVOR
Average dosage: 0,5 - 2,5 g/kg
Solubility in water: No
Carrier: Glycol, ethanol
TPD: No
Fats, calories: No
Product code: SA-2022116
* Please refer to the MSDS attached for more information
Capacities: 10 ml, 30 ml, 100 ml, 250 ml, 1 L, 5 L, 10 L, 20 L
Packaging material: PET, HDPE, glass
Cap: childproof, tamperproof, induction sealing
- Watch the product:
- Add feedback:
- Manufacturer: Sobucky
-
Availability:
Exists
-
- Net Price: €2.14 €2.63
- pcs

Larger capacities for business wholesale customers are available on the B2B platform, link: b2b.sobucky.com
Super Aromas | Categories: beverages, dairy, sweets, confectionary, bakery
Product applications: jams, candies, jelly beans, ice cream, creams and fillings, beverages with tea and coffee, jelly, overall candy, nutrition, functional food, pharmacy, and supplements
The table encloses the suggested dosage:
| Beverages | 0,5 - 0,8 g/kg |
| Candies | 1,5 - 3,5 g/kg |
| Ice creams | 0,5 - 1,1 g/kg |
| Creams & fillings | 0,5 - 1,0 g/kg |
Additional information: The given dosage is suggested only, therefore it does not release the manufacturer from performing technological tests
| Ingredients: | E1520 Glycol, Ethanol |
| Solubility in water: | No |
| Thermostability: | No |
| Allergens: | No |
Ask a question about the product. Our team will be happy to provide a detailed answer to your inquiry.
Polish